Я не можу без нього...

СТОСУНКИСАМООЦІНКА

Як виявити співзалежні стосунки
Як виявити співзалежні стосунки

Такі слова я нерідко чую від своїх клієнток. Але що означає, що не можу жити без нього? Невже якщо чоловік піде, ви помрете?

Що стоїть за цією фразою? Виходить, жінка так «прикипіла» до чоловіка, що з його відходом вона втратила частину себе, і цю втрату неможливо буде заповнити. Це залежність, яку замінюють словом "любов".

Кохання та залежність.

Чудові слова про кохання сказав відомий філософ від психологів Еріх Фромм. Він сказав, що любов допомагає людині долати почуття самотності і водночас дозволяє їй залишатися самою собою, зберігати свою цілісність.

Тобто, парадокс любові в тому, що дві люблячі людини становлять одне ціле, але все ж таки залишаються двома різними людьми. Любляча людина відчуває повноту життя, вона приймає свого коханого таким, яким він є, а не намагається змінити його. Вона рада, коли її половинка розвивається власним шляхом. Про таке кохання можна сказати, як про зріле. Воно збагачує і підносить людину, робить її сильною і великодушною.

Але буває, що кохання приносить нестерпні муки, біль і почуття самотності.

Як же так? Люди тікають від самотності, зближуючись один з одним, і знову потрапляють у самотність. Це відбувається, коли людина втрачає свободу вибору, і її тримають під контролем. Таке кохання не дарує життя, а пригнічує, губить, душить, вбиває його. Про таке кохання можна сказати: «Я тебе кохаю, бо ти мені потрібний».

І ось це все созалежність.

Що таке залежні стосунки?

Звичайно, треба визнати, що будь-які стосунки несуть елемент залежності, особливо коли вони тільки зароджуються. Виникає злиття двох "Я" в "МИ". І тоді людям здається, що вони чудово розуміють одне одного, мають спільні цінності та інтереси.

Але іноді ця закоханість переростає в ілюзію кохання-"володіння", коли один із партнерів ніби розчиняється в іншому, позбавляючись свого «Я», своїх потреб, бажань, власної думки.

У залежних стосунках партнер стає єдиним сенсом у житті.

Як формуються залежні стосунки?

Народжена дитина повністю залежить від матері. І фізично, і психологічно. Спочатку мати і дитина продовжують залишатися одним цілим: мати на відстані відчуває свою дитину, а дитина безпомилково вгадує настрої матері.

У дитини, яка недоотримала любов батьків, виникає «голод» за емоційною та тілесною близькістю. Виростаючи, така людина починає шукати «батьківське», безумовне кохання. Того, хто зрозуміє з півслова і буде доступний завжди. Неможливість отримати любов у такому вигляді, породжує сильний біль та розпач.

Інша причина формування залежності у стосунках – гіперопіка батьків. Часто батьки забороняють дитині самостійні кроки, намагаючись застерегти її від труднощів, що заважає розвиватись незалежності дитини. Подорослішавши, така людина не вміє розраховувати і спиратися лише на себе.

Дуже яскраво така залежність описується в анекдотах:

На балкон виходить мама і кричить:

- Аркаша! Додому!

Хлопчик у дворі піднімає голову і кричить у відповідь:

- Я замерз?

- Ні! Ти хочеш їсти!.

Як вийти з залежних стосунків і будувати нормальні

Якщо ви почуваєтеся гармонійною особистістю навіть при розлученні з будь-ким, значить, ви будуєте незалежні стосунки з людьми. Їх називають автономними.

При автономних відносинах людина дотримується своїх кордонів і поважає чужі. Вона розуміє свої потреби та здатна визнавати потреби інших людей.

Критерієм незалежності може бути здатність насолоджуватися самотністю, а не лякатись її. Людина, яка будує гармонійні стосунки з іншими, вміє цінувати і час, проведений наодинці із собою.

Як виходити із залежних стосунків?

Якщо питання стоїть перед вами гостро, то прямо зараз можна зробити таке:

  • Вийти із позиції жертви, яка нічого не може.

  • Знайти опору у собі. Ресурси, на які ви зможете спиратися – це інтереси та захоплення. Займіться танцями, йогою, вивчіть іноземну мову або просто запишіться на манікюр чи масаж.

  • Взяти за правило кожен день робити внесок у свій мішечок щастя. Заведіть щоденник і фіксуйте, що ви зробили сьогодні для себе коханої.

Якщо ви все-таки розлучилися, спробуйте знайти позитивне у цьому. Напишіть, які вигоди ви отримали, закінчивши стосунки. Наприклад:

а) з'явилося багато вільного часу

б) стало спокійніше

Більше порад і вправ ви знайдете в моїй книзі "Зради і любовні трикутники". Там безліч корисного про те, як пережити розлучення.

Узагальнюючи, скажу, що коли ви зможете реалізувати себе, ви перестанете так гостро потребувати інших і залежати від них.

"Полюбити себе - ось початок роману, який триватиме все життя" (Оскар Уайльд).

Почати такий роман – це, мабуть, головне завдання на майбутнє